Çarşamba, Nisan 29, 2009

EINSTEIN VE TANRI

Bir üniversite Profesörü öğrencilerine şu soruyu sorar;

-'Var olan herse yi Tanrı mi yarattı?' Cesur bir öğrenci
ayağa kalkar ve yanıtlar.

-'Evet herse yi Tanrı yarattı!' Profesör sorusunu yineler
ve öğrenci yine 'evet efendim ' diye yanıtlar. Profesör devam eder;

-'Eğer herse yi yaratan Tanrı ise ve şeytan var olduğuna göre şeytanı da Tanrı yaratmış olur ve çalışmalarımızda uyguladığımız 'Kesinleştirme' prensibine göre de Tanrı şeytandır.

Öğrenci böyle bir önerme karşısında şaşırır ve yerine oturur. Profesör ise öğrencilerine bir kez daha Tanrı’nın içindeki kaderin bir efsane olduğunu kanıtlamaktan ötürü oldukça mutludur. Bu arada bir öğrenci ayağa kalkar ve


-Bir soru sorabilir miyim Profesör? der.

Profesör de sorabileceğini söyler.

Öğrenci ayağa kalkar ve 'Soğuk var midir? diye sorar.Profesör;

-'Nasıl bir soru bu böyle,tabiki vardır ' diye yanıtlar. 'Sen hiç soğuktan üşümedin mi?'

Öğrenci ; 'Aslında, fizik yasalarına göre soğuk yoktur. yasamda/realitede biz soğuğu sıcaklığın yokluğu olarak düşünürüz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir şekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Örneğin, Mutlak 0 (-273 derece C) sıcaklığın kesin yokluğudur (hiç olmadığı seviyedir).


Tüm maddelerin bu seviyede reaksiyon verme özellikleri bozulur ve değişir. Soğuk yoktur, o yalnızca sıcaklığın yokluğunda duyumsadıklarımızı tarif etmek için yarattığımız bir kelimedir' der ve devam eder,

- Sn.Profesör, acaba karanlık var midir?
Profesör ;


-'Tabiki vardır'.

Öğrenci yanıtlar,


-'Korkarım gene yanılıyorsunuz efendim. Çünkü,Karanlık ta yoktur. Yasamda/realitede karanlık ışığın yokluğudur. Biz ışık üzerinde çalışabiliriz ama karanlığı çalışamayız. Gerçekte,biz Newton'un prizmasını kullanarak beyaz ışığı kırar ve renklerin çeşitli dalga uzunlukları üzerinde çalışabiliriz. Ama karanlığı ölçemeyiz. Bir basit ışık isini karanlık bir mekanı aydınlatarak karanlığı kırmış olur yani karanlığı
geçersiz kılar.

-Siz belli bir mekanın/uzayın ne kadar karanlık olduğundan nasıl emin olursunuz? Işığın miktarını ölçersiniz! Bu doğrudur değil mi? Karanlık insanlık tarafından , ışığın olmadığı yer/mekan için kullanılan bir kelimedir.

Son olarak öğrenci Profesöre gene sorar;


-'Efendim şeytan var midir? Bu kez Profesör pek emin olamamakla birlikte yanıtlar;

-'Tabiki, açıkladığım gibi, biz onu her gün ,her yerde onu görürüz. şeytan/kötülük bir kişinin başka bir kişiye her gün sergilediği insaniyetsizliğinin bir örneğidir. O , dünyadaki islenmiş tüm suçlarda,şiddette yer alır. Bunların tümü şeytanın kendisinden başka bir şey de değildir.' der.

Öğrenci devam eder;

-'Şeytan yoktur efendim. Yani o kendi başına yoktur. Şeytan basit olarak Tanrının yokluğudur. O aynen karanlık ve soğukta olduğu gibi insanin Tanrının yokluğunu tarif etmek üzere yarattığı bir kelimeden ibarettir.

Tanrı şeytani yaratmadı. Şeytan/kötülük insanin Tanrısal sevgiyi Yüreğinde duyumsamadığı zaman deneyimlediklerinin bir sonucudur. O aynen Sıcaklığın olmadığı yere gelen soğuk ya da ışığın olmadığı yere gelen karanlık gibidir.

Profesör yerine oturur.

Genç öğrencinin adi ALBERT EINSTEIN'dir.

Hiç yorum yok: